Tomáš Sedláček: Tvoje HDP na moji hlavu aneb Naše anabolika

Pokud klíč k demokracii spočívá na uvědomělém občanovi, pak zázrak tržní ekonomiky spočívá na uvědomělém spotřebiteli. Ekonomika má asi tolik seberegulačních mechanismů, jako demokracie sama. Tedy málo. Pokud se lid rozhodne upálit všechny zrzky, pak se to prostě stane. Pokud se lid rozhodne v létě protopit zimní zásoby dřeva, stane se to také.

Ekonomika stejně jako demokracie prostě visí na tenkém vlásku moudrosti, respektu a dalších dobrých vlastnostech. Ty můžete zákonem nebo regulacemi chránit, ale žádným přikázáním jim nemůžete vdechnout život.

Číst dál...

Tomáš Sedláček: Hladovka ekonomů

Řeknu to schválně provokativně: je mi skoro jedno, jak hluboký bude letošní celkový deficit veřejných financí. Opili jsme se, to se stává, teď bolí hlava a v momentě, kdy už si vezmeme paralen, je už skoro jedno, zda jeden nebo tři.

O současném utišování bolehlavu mi ani tak v tomto článku nejde, o tom již byly napsány stohy. Jde mi o hlavně to, abychom se, až ustane kocovina, znovu za pár let zase nedostali takovýmto způsobem pod obraz. Leží mi na srdci dlouhodobá udržitelnost veřejných financí. O tom bylo napsáno, jak u nás, tak ve světě, žalostně málo.

Číst dál...

Tomáš Sedláček: Další biftek už je moc

Ekonom s pověstí a vizáží bohéma Tomáš Sedláček toho na svůj věk stihl překvapivě hodně. Pracoval pro prezidenta i vládu a americká univerzita jej vybrala mezi nejnadanější mladé mozky oboru. Víc než ležet v číslech ho však baví o ekonomii filozofovat a rozjímat třeba nad tím, "jak pohostit sytého".

Jedenatřicetiletý Tomáš Sedláček se narodil v Roudnici nad Labem. V dětství žil několik let ve Finsku a Dánsku, kde byl jeho otec zaměstnán jako pilot. Ve čtyřiadvaceti dostal výjimečnou nabídku pracovat jako poradce pro tehdejšího prezidenta Václava Havla, který si Sedláčka vybral na doporučení Fakulty sociálních věd UK jako člověka s moderním vzděláním a čerstvým pohledem na ekonomii.

Číst dál...

Zdeněk Mahler v rozhovoru s Danou Braunovou

Spisovatel, scenárista a historik Zdeněk Mahler oslavil tento měsíc osmdesátiny. Má stále spoustu tvůrčích plánů a nijak ani nehodlá polevit ve svém občanském aktivismu. „Rád foukám proti větru,“ přiznává tento strhující vypravěč.

Budou vaše osmdesáté Vánoce v něčem jiné?

Já z té osmdesátky žádnou velkou vědu nedělám. Na letošní Vánoce se těším, protože zase budeme celý rod pohromadě. Já mám vnuky a vnučky rozeseté po celém světě. Jeden je na Harvardu, jedna v Heidelbergu, druhá v Anglii.

Číst dál...

Kudy a jak dál

Je potěšením konstatovat, že se v republice najdou lidé, kteří jsou ochotni investovat osobní pohodlí, svůj čas a peníze, aby pomohli hledat cesty, jak naší nemocné společnosti navrátit zdraví.

Po první - zdá se úspěšné - konferenci v minulém roce přichází konference druhá. Její heslo je kudy a jak dál - kterou cestu ozdravení vybrat a jak ji realizovat.

Aby druhá konference byla úspěšná, bylo by dobré, kdyby účastníci již předem přemýšleli, co a jak učinit. Na konferenci pak zazní názory již vyzrálé, které lépe přispějí k dosažení cíle.

Jako počáteční impuls předkládám čtyři body, které jsou hodné pozornosti. Jiní účastníci zřejmě přidají myšlenky další a eventuálně tyto zde uvedené rozšíří a doplní nebo odsoudí.

Číst dál...