Vysílání 30.března 2016

Jan Petránek – novinářská legenda, otevřel svou nevyčerpatelnou studnicí prožitků ze své profese a náhledů na histori i současnost. RNDr. Marian Kechlibar, Ph.D. - v pořadu "Na západní frontě klid“ seznámil posluchače s dalšími děním.

Ing. Vít Syrový -  chemik, kdysi pracující v potravinářském průmyslu, v současnosti přezdívaný doktor „Éčko“, znalec v oblasti přídatných látek v potravinách a chemických látek v kosmetice.

 

 

 

Záznam z vysílání České Konference – 30.3.2016

Vysílání rozzářil hned první host, významný novinář a komentátor pan Jan Petránek, t.č. např. přispěvatel do týdeníku „Rozhlas“.  V bohaté diskusi proběhla všemožná témata. Na úvod si pan Petránek trochu posteskl na současnou anonymitu v internetovém zpravodajství. Novinářská práce má nést určitou kulturu, a přestože se někdy vyjadřuje kriticky, má být seriozní a důvěryhodná. V této souvislosti se vyjádřil pochvalně o stylu vysílání České konference.

Témat k diskusi bylo připraveno spousty. Zavzpomínal na své splněné profesní sny, kupříkladu se jako reportér dostal k události přistání  kosmické lodi Apollo s Neilem Armstrongem na Měsíci v roce 1969. Nutno zmínit, že pan Petránek má dodnes bohaté podrobné znalosti o tom, jaké technické problémy s tím byly spojeny. Na prožitkové rovině si tehdy uvědomil jakýsi paradox – svoboda člověka vyjádřená dobytím vzdáleného Měsíce a v kontrastu s tím podrobenost naší vlasti v podobě okupace sovětskými vojsky. Dalším tématem byla politická situace v Evropě ve spojitosti s imigrací. Byl dotázán na Turecko ve vztahu k EU ve světle současných událostí. Turecko vždy v minulosti masakrovalo různé národy, např. před sto lety přes milion Arménců, v současnosti pronásleduje Kurdy. Turecko je posedlé touhou být mezinárodní velmocí.

Pan Petránek bohatými historickými znalosti dokreslil situaci na téma uchvacování, … nemáme mít žádné iluze o tom, že by kdy nějaká velmoc nechtěla mít svou pravdu. Poutavé vyprávění se nořilo hlouběji do dějin dálného východu až k říši otomanské. Porovnal též např. tehdejší téměř vstřícný postoj Arabů ke křesťanství s jejich dnešním nekompromisně odmítavým až nenávistným. Nadhodil otázku, zda je pro nás Rusko opravdu tak nebezpečné a barvitě rozvinul jeho historické proměny od dob Stalina až po Putina. věřte, že kdyby dnešní učitelé vykládali dějiny jako pan Petránek, studenti by seděli tiše jako pěny a s ústy dokořán. Pramen znalostí pana Petránka tryskal v první hodině tohoto vysílání jako  nevyčerpatelný  barevný gejzír.

Druhým hostem byl pan Marian Kechlibar, Ph.D. , který v pravidelném pořadu  "Na západní frontě klid“ seznámil s aktuálním děním v Německu i ostatních zemích Evropy. Pod současnou rouškou klidu to stále vře.  Krom jiného zmínil situaci o organizovaných skupinách v Německu, cvičených k islamistickým útkům, tzv. salafistů. Rekrutují i nově příchozí imigranty. Zmínil, že v Německu probíhají i tzv. turecko-syrské konflikty či kurdské konflikty a jaké nebezpečí by představovalo bezvízové cestování Turků do Německa. Pohovořil o situaci vyplývající z odvysílání zesměšňující písně německého komika o tureckému prezidentu Erdoganovi. Zmínil kromě jiného i paradoxy v oblasti ochrany hranic v kontrastu k obchodování např. se Saudskou Arábií.

Poslední host pan Ing. Vít Syrový, autor knih na téma zdravé stravy (např. Tajemství výrobců potravin)  seznámil posluchače s principy tzv. přídatných látek v potravinách, ale i chemické ingredience v kosmetice. Přídavky se do potravin přidávaly odedávna. Jejich množství a míra nebezpečnosti  však s postupem doby stoupá, některé z nich se svými vlastnostmi podobají téměř bojovým látkám. 

Má dnes člověk vůbec šanci se tomu ubránit a např. zcela se jim vyhnout? Seznámil posluchače se základními principy značení chemických přídatných látek v potravinách i kosmetice, jak je rozeznávat, jak se vyhnout těm nejškodlivějším. Prozradil,  jak je možné, že se to stále děje, proč se nepřizná, že hrozí různá nebezpečí, třeba pro alergické děti. Vznikají tzv. koktejlové efekty, kdy podobně jako u používání léků může dojít k neprobádaným zreagováním různých „éček“. Přidáme li ještě různé kontaminanty, jako jsou třeba pesticidy, a spojíme-li to ještě s řádnou dávkou chemikálií z kosmetických prostředků při koupání, mytí vlasů a čištění zubů, dostaneme denně do těla neopominutelné množství „jedů“.

Pan Syrový ještě vysvětlil, jak je to s produkty, u kterých je uvedeno „bez umělých barviv a konzervantů“. Některé upoutávající nápisy mohou být zavádějící, proto pan Syrový doporučuje obsah látek vždy sledovat jako celek. Na hledáčku diskutujících tedy byly např. zubní pasty, gumové bonbony, dětská šunka, chléb a další pečivo v marketech. Nedávno vydal pan Syrový knihu „Tajemství kosmetiky“. Zmínil, že chemikálie z kosmetiky jsou oproti „éčkům“ v potravinách ještě závažnější z hlediska vlivu na zdraví těla a které by šlo nazvat přímo jedy. Hlavně ženy by měly zvážit, zda opravdu nutně potřebují všechny ty své kosmetické „nezbytnosti“.  Vědí ženy např., kolik kg rtěnky za život projde jejich zažívacím traktem? K zamyšlení je i to, že veškerá kosmetika nakonec stejně končí v kanalizaci a tedy s ní zatěžujeme nejen sebe, ale i naše vodstvo.  Upozornil i na případné klamavé nápisy na výrobcích, např. kdy má být produkt např. hypoalergenní.  V závěru zazněla chvála na přírodní kosmetiku a na její výrobce, např. mýdel apod. 

 

 

Sdílet článek

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn